Vil avskaffe lekser
Foto: Stig Weston
- Elevene må få gjøre ferdig skolearbeidet på skolen og få fri når de kommer hjem, mener SVs utdanningspolitiske talsperson på Stortinget, Aksel Hagen.
En ny norsk studie fra SSB tyder på at de fleste elevene lærer lite av lekser, og at elever med ressurssvak bakgrunn får dårligere resultater med mye lekser.
Aksel Hagen mener det er på tide å ta debatten om å trappe ned bruken av hjemmelekser.
- SV har programfestet å utvide skoledagen og gi skolefritidsordningen mer innhold, og gi elevene leksefri. Den rødgrønne regjeringen er i gang med å øke antall timer i skolen og å innføre et leksehjelpstilbud i skolefritidsordningen (SFO) for alle. Jeg mener dette må være de første skrittene på veien mot å avskaffe hjemmelekser, sier Hagen.
Han trekker fram to argumenter:
- Vi vet at lekser bidrar til å øke sosiale forskjeller. Det er forskjell mellom elevene på hvilken oppfølging elevene får hjemme, og det er uheldig hvis mye av skolearbeidet avhenger av foreldrenes innsats som leksehjelpere, sier han.
- Dessuten er det urimelig at elevene etter lange dager på skole og SFO skal ha med seg skolearbeid hjem også. Mange barnefamiliene har allerede i dag travle dager, og det bør være et mål at skolearbeidet er ferdig når barna kommer hjem etter skolen, sier han.
- Ved å gjøre ferdig skolearbeidet på skolen og skolefritidsordningen sikrer vi at alle elever får god oppfølging av skolearbeidet, og vi gir elevene og deres familier større frihet til å bruke ettermiddagen slik de selv vil.
Aksel Hagen er enig med kunnskapsminister og SV-leder Kristin Halvorsen i de signalene hun gir skolene om hvordan lekser skal brukes i dag. Men han mener det er på tide å ta debatten om å avvikle hjemmeleksene.
Hagen vil ikke senke læringskravene i skolen, men ønsker at mest mulig av skolearbeidet skal gjøres på skolen. Det kan gjøres ved å utvide skoledagen og stille høyere kvalitetskrav til innholdet i SFO.
- Det er også viktig å finne andre gode måter å sikre et godt samarbeid mellom foreldre og skole. Det er mange skoler som har prøvd ut dette, og de har utviklet nye og andre måter å involvere foreldrene i skolearbeidet, forteller Hagen.
- Det er ingen ting i veien for at elevene av og til bruker noe tid hjemme i forbindelse med prosjekter de har gående på skolen. Det som er viktig er at man ikke skal være avhengig av bistand hjemmefra for å kunne gjennomføre den opplæringen skolen tilbyr. Da forsterkes de sosiale forskjellene mellom elevene i skolen, avslutter Hagen.
|
Fra SVs arbeidsprogram om helhetlig skoledag: SV vil innføre en ny og variert skoledag som tar hensyn til at elever lærer forskjellig. I en slik skoledag er leksehjelp, skolemat, fysisk aktivitet, kunst og kultur og andre læringsfremmende aktiviteter en naturlig del. Alt skolearbeid er lagt til skoledagen, og lekser er ikke en del av elevenes fritid. I den nye skoledagen er det rom for et mer helhetlig kunnskapssyn. Større mangfold og mer tid til hver elev gir bedre læring. Mer tilrettelagt undervisning, leksehjelp på skolen og større vekt på ikke-teoretiske ferdigheter gjør at den nye skoledagen bidrar til å bekjempe sosial ulikhet i utdanningen. Skolen må legge til rette for fysisk aktivitet hver dag.
|
Sist endret: 15.01.2010 kl. 15:50












Skriv ut
Tips/Del
Carsten Tobiassen
25.01.2010 kl. 09:52
Hva sier forskningen?
Diskusjonen om lekser er en av de viktigste vi har i dag. Da er det viktig å baserer diskusjonen på fakta og ikke personlige opplevelser eller følelser. Det finnes mye forskning på området og jeg anbefaler alle å ta en nærmere titt på denne. En interessant bok som oppsummerer mye internasjonal forskning kan anbefales: Kohn, Alfie: The Homework Myth. ISBN.13: 978-0-7382-1111-4
Det er også viktig å ta med alle aspekter av denne diskusjonen: Reproduksjon av sosiale klasseskiller, hva gjør lekser med barn og ungdommers selvfølelse, hvordan påvirker lekser det sosiale livet i familien, hvor viktig er lekser for barn og unges læringsutbytte, er det forskjell på konsekvensene av lekser i barneskole, ungdomsskole og på videregående, og så videre.
Dette er et for viktig tema til at vi kan gå i skyttergravene. La oss heller snakke sammen, og ikke minst involvere de unge i dialogen.
Personlig er jeg tvilende til om de eventuelt positive sidene av lekser oppveier de antatt negative sidene.
Frode
22.01.2010 kl. 17:28
det må ikke skje!
NEI, NEI, NEI!!!! dette her er det dummeste jeg har hørt!! selvfølgelig er jeg for å få elevane til å lære bedre og sånn, men dette er ikke måten å gjøre det på. det passer kanskje for noen av de som bor i byene, men for de som bor i distriktene er dette helt meningslaust! tenk på de som bruker over en halvtime, eller en hel time for den saks skyld på vei hjem. på ungdomsskulen slutta vi kl. 14.00 hver dag, og var hjemme kl. 15.00. hvis man skal begynne å slutte kl 15.00 så kommer vi jo oss ikke hjem før kl. 16.00 da. på vinterstid er det jo nesten mørkt! for de som liker å være ute etter skolen å leke får jo ikke sjanse til det da. FOR DA ER DET JO MØRKT!!! men jeg er for at leksene skal kuttes ned på, men IKKE at skoledagen skal forlenges.
Victoria
22.01.2010 kl. 15:59
100% enig!
Jeg har selv dårlig erfaring med lekser ettersom moren min, som jeg bor alene med, ikke har noe videre utdanning. Husker ikke sist jeg gjorde lekser, men likevel får jeg mer enn gode nok karakterer. Det handler om å følge med i timene og notere! Lekser blir kun en frustrasjon for alle parter når foreldre ikke har tilstrekkelig kompetanse for å hjelpe til. Er ikke i det minste tvil om at dette øker klasseforskjeller. Et meget godt forslag - og jeg håper dette vil bli gjennomført, selv om jeg snart slipper å høre om lekser jeg ikke gjør likevel.
Elisabeth Eggum
18.01.2010 kl. 15:05
oppvekstrådgiver i Bergen kommune
Endelig!!!!! Velkommen med gode argumenter. Intet er mer diskriminerende enn hjemmelekser.Det har det alltid vært. Elevene er prisgitt foreldrenes "kompetanse". Vi som er opptatt av at alle skal ha like muligheter til optimal læring og utvikling må sørge for at elevene får like vilkår. Vi kan ikke fortsette å sette læringen ut på privat "anbud". Legg tilrette for at elevene får veiledning av kyndige pedagoger når man undervisningen legger opp til selvstendig arbeid. Alt læringsarbeid skal foregå på skolen.95% av alt mennesket lærer fåregår i fellesskap med andre. Lag gode læringsmiljøer på skolen!
Vennlig hilsen
Elisabeth Eggum
Trude
16.01.2010 kl. 17:09
AVskaffe lekser?
Ja dette måtte komme fra SV. Tanken er kanskje god den, men det er ett stort men. Det viser seg at skolen i Norge har dårlig kvalitet på undervisninga og at leksehjelp finner bare på papiret, statestikk viser at elever ikke får den hjelpen de trenger.og hvordan skal Norge fremstå som ett kunnskapssamfunn når store deler av elevene går ut av skolen med dårlige karakterer og stryk?? Først må det tas ett skikkelig oppvask i undervisning og satse på kvalitet og kunnskap til lærerne, vi har mange flinke lærere i dag, men det er langt igjen. Når skolen blir ett sted for å lære å ikke å være kan man ta opp igen denne diskusjonen, ikke før. Og kjære SV det er ikke alle som kan bli teoretikere og synsere, man trenger og ARBEIDERE i landet vårt.
Aksel Hagen, stortinget, SV
16.01.2010 kl. 16:24
Takk for riktig så gode kommentarer!
Det foregår mye god og viktig skoledebatt for tida, bl.a. fordi vi har lagt bak oss PISAfikseringa, dvs. både det at vi overfortolket resultatene og fordi det ga oss en veldig partipolitisert svart- hvitt-debatt.
Innleggene viser at både folk ute i praksis og folk som forsker på praksis kommer til mye av de samme konklusjonene mht lekser. Det viser også at mens vi sentralt har våre debatter, foregår det mye spennende aktivitet ute i praksis, aktivitet som gjerne ligger foran de debattene vi har sentralt. Ære være alle de som gjennom daglig praktisk arbeid utvikler skolen vår.
N
16.01.2010 kl. 15:00
Supert
Til Aage. Nettopp dette er jo poenget. Skolen kunne basere seg paa at laeringen skulle foregaa hjemme. Det viser ikke at du trengte hjelpen, det viser at skolen var for daarlig. Derfor skal skoledagen ogsaa bli lengre og faa flere og bedre laerere.
Naar voksne er ferdig paa jobb faar de fri, men maa jobbe litt om det er noe spesielt de maa ta igjen. Samme for barn. Det blir jo ikke ulovlig aa pugge hjemme om man vil! Men man skal ha rett til fritid!
Trude Hoel
15.01.2010 kl. 23:22
Dette er i takt med tiden, og virkelig på tide at det blir tatt tak i
Forskere har tatt opp debatten omkring lekser i flere år, og mener lekser kan være et problem for barn i den norske skolen. De peker på funn som tyder på at lekser kan ha motsatt virkning av det som er intensjonen. Rita Gjørven ved Universitetet i Oslo hevder at vi trenger en debatt om selve hensikten med lekser (kilde: http://www.dagsavisen.no/).
Det å legge opp til at skolearbeidet skulle inn I fritiden ble kritisert allerede på 70-tallet. Flere forskere hevder at lekser tar selve læregleden og stjeler av fritiden til mange elever, og leksene bidrar til å opprettholde klasseskiller i samfunnet. Marte Rønning skriver i en doktoravhandling at lekser kun øker evnene til de som allerede har en ressurssterk bakgrunn (kilde: http://www.utdanningsnytt.no/). Lekser gir ikke elever med lavutdannete foreldre bedre skoleresultater. Lekser hjelper kun elever med høyutdannete foreldre. Skoleklasser som får lekser har større forskjeller i elevprestasjoner enn leksefrie klasser. (kilde: http://www.politikkavisen.no/).
Elisabeth Sørdal hevder at lekser forsterker og reproduserer ulikhetene elevene har med inn i skolen. Nå er kunnskap og utdannelse et forhold som skaper og reproduserer ulikhet. Lekser kan i så måte være en av årsakene til at det skapes og reproduseres ulikheter i skolen. (kilde: Høgskolen i
Stord/Haugesund, http://www.hsh.no/).
Elevene får aldri helt fri, men har krev om arbeid hengende over seg hele tiden. Det innebærer mye stress, sier skoleforskeren Jan-Olaf Hellsten ved
universitetet I Uppsala. Undersøkelser fra skolen de siste 20 årene forteller om en økende grad av stressede skoleelever og frafallsraten er høyere enn noensinne innen utdanningssystemet, noe som vi vet er et av de største fokusområdene i skoledebatten i dag. Svenske elever bør slippe lekser. Barna blir bare stresset av å ta med seg arbeid hjem, når de like gjerne kunne gjort arbeidet på skolen, sier Hellsten. (kilde: http://www.nrk.no/)
Trude Hoel,
lokallagsleder, Narvik SV
-------------------------------------------------------------
Oppdatert 16.01.2010 kl. 14:31. Endring: Kildehenvisninger rettet.
Endret: 16.01.2010 kl. 14:31
Kjell Gulbrandsen
15.01.2010 kl. 18:25
Lektor
At det går an å finne på noko slikt! Har ikkje hørt på maken! Elevane skal LÆRE, og for mange er det derfor nødvendig å arbeide meir enn det som dei rekk i skoletida!
Erik Topp
15.01.2010 kl. 17:34
Dette har vi praktisert i mange år!
Sollerudstranda skole avd. Nordmarka er et tilbud til elever i ungdomsskolen i Oslo som av ulike grunner har ønsket seg et alternativt skoletilbud. Det ville være helt feil å kalle elevene ressurs-svake eller å si at de kommer fra ressurs-svake hjem. Men av forskjellige grunner har de hatt en vanskelig skolehverdag og derfor ønsket seg et annet tilbud.
I 17 år har jeg drevet dette tiltaket i Nordmarka sammen med en kollega. Da vi begynte å jobbe sammen i 1990, operete vi med lekser som andre skoler. For å gjøre en lang historie kort: Vi forsto etter hvert at leksene var kilde til store konflikter i en god del av hjemmene. Foreldrene ville gjerne gjøre sitt for å støtt opp om skolearbeidet og minnet derfor poden stadig om at han/hun skulle gjøre lekser. Påminnelsene/diskusjonene/kranglingen om lekser ødela ettermiddagen og kvelden i mange hjem. Ikke bare førte det til at foreldre og barn endte opp i negative spiraler, forholdet til skolen ble også dårlig og det medførte jo slett ikke mer lekselesing. Når eleven så kom på skolen og ikke hadde gjort lekser, ble ofte lærerne også sure eller oppgitte. De negative spiralene utviklet seg videre.
Vi forstod at vi måtte endre praksis. Resultatet var at vi laget en litt lengre skoleuke og forventet ikke lenger at elevene skulle følge opp daglig lekselesing hjemme. Det førte selvfølgelig til at leksekonflikten hjemme ble borte og konflikten på skolen over ikke utført hjemmearbeid, forsvant samtidig. Fokus i skole-hjem samarbeidet kunne flyttes fra det negative til det positive, nemlig til hva eleven fikk til og var god på. Denne endringen av fokus førte med seg en rekke postive spiraler i elevenes skolehverdag. Eleven fikk det bedre, foreldrene fikk det bedre og skoledagene fikk en positiv start. Jeg tillater meg å sitere en mor ved avslutningen i 10. klasse for noen år siden: "Dette har endret livene våre!"
Vi oppfordrer fortsatt elevene til å forberede seg til prøver og tester for å oppnå så gode resultater som mulig. På oppfordring er det også noen av elevene som skriver dagbok hjemme eller arbeider med avskrift fra aviser. Den ekstra treningen opplever de som nyttig og positivt blant annet fordi de selv tar ansvar for dette arbeidet. Det er ikke noe som tvinges på dem fra oven!
Aage
15.01.2010 kl. 16:14
Dette er et tullete forslag fra SV
jeg hadde aldri lært meg ligninger, brøk, osv om det ikke var for alle timene min far og min bror
satt over skulderen min og hjalp meg med lekser, lekser er helt nødvendig,